Истраживачи укључени у IS-MIGaIN пројекат
др Весна Лукић - научна саветница, руководилац пројектаИнститут друштвених наука
Руководилац – др Весна Лукић је научна саветница Института друштвених наука (ИДН), Центар за демографска истраживања. Дипломирала је на Географском факултету Универзитета у Београду 1997, где је магистрирала 2003. и одбранила докторску дисертацију 2008. године. Од 1999. до 2010. била је запослена у Географскoм институту “Јован Цвијић” Српске академије наука и уметности. Области њеног истраживачког интересовања су унутрашње и међународне миграције. Бавила се и проблематиком интеграције имиграната и имиграционим политикама, као и ефектима пандемије ковида 19 на привремене мигранте из Србије. Из делокруга ове проблематике објавила је велики број научних радова у релевантним међународним и националним часописима. Чланица је Одбора за проучавање становништва Одељења друштвених наука САНУ, Европског удружења за популационе студије (EAPS) и Српског демографског друштва.
У својству тематског експерта и руководиоца једног од радних пакета др Лукић била је ангажована на пројекту „Managing Migration and its Effects in South-East Europe” (SEEMIG) /„Управљање миграцијама и последице миграција у Југоисточној Европи - транснационалне активности ка стратегијама заснованим на документацији“, са фокусом на миграције, људски капитал и демографске процесе, а финансираног од стране Европске Уније у оквиру Транснационалног програма сарадње за Југоисточну Европу (2012–2014). У својству тематског експерта била је ангажована и на пројектима: Improving Institutional Capacities and Fostering Cooperation to Tackle the Impacts of Transnational Youth Migration” (YOUMIG) /„Унапређење институционалних капацитета и поспешивање сарадње у циљу суочавања и поступања у складу са утицајима транснационалнх миграција младих“, Европска Унија у оквиру Дунавског транснационалног програма Interreg (2017–2019), и „Establishment of Efficient System for Prevention and Suppression of Illegal Migrations on the Territory of the Republic of Serbia”/ „Успостављање ефикасног система за спречавање и сузбијање илегалних миграција на територији Републике Србије”, IPA 2010 (2013–2014).
др Јасна Петрић - научни саветникИнститут за архитектуру и урбанизам Србије
Др Јасна Петрић дипломирала је 1999. године на студијској групи Просторно планирање, Географски факултет, ПМФ, Универзитета у Београду. По завршетку основних студија, добија стипендију Факултета за инжењерство Универзитета Стратклајд у Глазгову, Велика Британија (Faculty of Engineering, University of Strathclyde, Glasgow, UK)за докторске студије, где на Департману за архитектуру и градитељство (Department of Architecture and Building Science) 2003. године стиче титулу доктора наука у овој области. Од августа 2004. године је запослена као истраживач у Београду, у Институту за архитектуру и урбанизам Србије (ИАУС), у Центру за просторни развој и животну средину ИАУС-а. Од 2021. године је у научном звању научни саветник. Председник је Научног већа ИАУС-а (од јануара 2022. године), члан Комисије за стицање научних звања при МНТРИ (од децембра 2022. године), председник Издавачког савета ИАУС-а (од априла 2015. године) и главни и одговорни уредник националног часописа међународног значаја “SPATIUM” (категорије М24) (од јуна 2020. године). Поседује лиценцу Инжењерске коморе Србије за одговорног планера (од 2010. године). Изабрана је за судију Суда части Инжењерске коморе Србије (од октобра 2019. године). У свом научноистраживачком раду бави се интегралним и интердисциплинарним истраживањима у областима одрживог урбаног и регионалног развоја, стратешког мишљења и управљања, резиденцијалних преференција, социоекономских анализа и пројекција. Аутор је више од 90 научних резултата. До сада је учествовала као истраживач на 6 пројеката ресорног министарства за науку Републике Србије, као и на 4 међународна научна пројекта који су финансирани из европских INTERREG, FP7 и HORIZON 2020 програма. Била је руководилац националног пројекта ИИИ из циклуса 2011 – 2019. године под насловом: „Улога и имплементација државног просторног плана и регионалних развојних докумената у обнови стратешког истраживања, мишљења и управљања у Србији”, на коме је било ангажовано 29 истраживача из 5 НИО. Учествовала је као руководилац израде или члан тима из ИАУС-а на више од 30 просторних и урбанистичких планова, студија и стратегија.
др Снежана Стојшин - ванредни професор Филозофски факултет Универзитета у Новом Саду
др Снежана Стојшин - ванредни професор
Филозофски факултет Универзитета у Новом Саду snezanas@ff.uns.ac.rsСнежана Стојшин (Нови Сад, Србија) докторирала је у области методологије на Филозофском факултету Универзитета у Новом Саду на Одсеку за социологију. Ванредни је професор за ужу научну област Социологија на Филозофском факултету Универзитета у Новом Саду од 2019. године и предаје на сва три нивоа студија на Одсеку за социологију. Предаје и на основним студијама Комуникологије и односа са јавношћу, Културологије и Социјалног рада, и на мастер студијама Комуникологије. Поља научног истраживања: методологија научних истраживања, демографски процеси и структуре, унутрашње миграције и истраживања сеоске омладине.
Члан је European Sociological Association (ESA), Српског социолошког друштва и члан Председништва ССД (2019-). Од 1. јануара 2023. године је главни и одговорни уредник часописа Социолошки преглед. Члан је Уређивачког одбора часописа Методички видици Филозофског факултета Универзитета у Новом Саду. Члан је бројних програмских и организационих одбора скупова са међународним учешћем или скупова националног значаја, а у сарадњи са колегама уредила је и приредила зборнике са научних скупова „Друштво и простор“ и „Друштвени развој и демографске промене“. Аутор је преко 50 научних радова објављених у земљи и иностранству и две монографије. Као истраживач учествовала је на неколико научно-истраживачких пројеката које финансира Министарство просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије. Тренутно, од 2021. године учествује на пројекту Матице српске „Српско село између традиције и сталних промена”, који финансирају Министарство просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије и Покрајински секретаријат за високо образовање и научно-истраживачку делатност АП Војводине. Од 2021. учествује у истраживачком пројекту „Социолошка студија о положају српских студената у Бечу“ подржаном од стране Представништва Републике Српске у Бечу, Амбасаде Републике Србије у Аустрији и Матице српске.
https://www.ff.uns.ac.rs/sr/fakultet/odseci/sociologija/zaposleni/snezana-stojsin
др Нена Васојевић - научнa сарадницaИнститут друштвених наука
Нена Васојевић је научнa сарадницa Института друштвених наука (ИДН), Центар за социолошка и антрополошка истраживања од 2021. године. Одбранила је мултидисциплинарну докторску дисертацију „Примена људских ресурса: Утицај стипендиста који су се школовали у иностранству на развој Србије“ у јануару 2019. Године на Универзитету у Београду. Основне академске и мастер студије завршила је на Факултету педагошких наука, Универзитет у Крагујевцу. Као стипендиста Министарства просвете, науке и технолошког развоја 2014. године била је сарадник на пројекту у Институту Михајло Пупин, Центру за истраживање и развој науке и технологије. Марта 2017. године ангажована као стипендиста Министарства просвете, науке и технолошког развоја на пројекту Машинског факултета у Београду. Од марта 2017. до децембра 2021. године запослена је као научна сарадница у Иновационом центру Машинског факултета у Београду. У фокусу њених мултидисциплинарних истраживања налазе се стипендисти који су се после извесног времена боравка у иностранству вратили у Србију и међународни корисници студентских стипендија у Србији у 21. веку.
https://idn.org.rs/nena-vasojevic-2/
др Јелена Деспић (рођена Предојевић) - научна сарадница Институт друштвених наука
др Јелена Деспић (рођена Предојевић) - научна сарадница
Институт друштвених наука jpredojevic-despic@idn.org.rs1995. дипломирала на Филолошком факултету Универзитета у Београду; 1990-1993. студирала на Филозофском факултету Универзитета у Београду, смер Етнологија и антропологија; 2002. стекла звање магистра наука Економског факултета Универзитета у Београду; 2015. стекла звање доктор наука, Економски факултет Универзитета у Београду. Од 1997. запослена у Институту друштвених наука у Београду.
Главна област истраживања јој је друштвена, културна и економска географија, миграције, демографија Стручност др Јелене Предојевић-Деспић обухвата међусобну везу између миграција, демографије, тржишта рада и процеса људског капитала, посебно у југоисточној Европи. Њено тренутно истраживање се фокусира на миграцију стручњака и високообразованих, транснационално предузетништво и факторе који утичу на привлачење талената назад у земљу порекла. Њена истраживачка интересовања односе се и на ефекте пандемије Kовид-19 на привремене, као и привремене и циркуларне мигранте који потичу из Србије и Западног Балкана.
Аутор je и коаутор на више од 60 научних радова, три монографије, и више поглавља у књигама међународног значаја. Члан je Друштва демографа Србије и Одбора за исељеништво Матице Српске.
Учествовала је на бројним пројектима Министарства просвете, науке и технолошког развитка Републике Србије, као што су:
Истраживање демографских феномена у функцији јавних политика у Србији” (47006) (2011-2019); Демографске претпоставке и перспективе развоја становништва Србије у условима савремених социо-економских процеса (2006-2010); Транзиција друштва и привреде Србије у процесу глобализације и регионалиизације - Правци промена и апликативни модели" (2003-2005); Развитак становништва Србије 1991-1997. (1999); Становништво Србије на крају XX века: стање, тенденције, проблеми (1996-2000).
Од међународних пројеката који се односе на тему миграција становништва, најважнији су:
• COST action CA 21143 TraFaDy Transnational Family Dynamics in Europe / Динамика транснационалних породица у Европи (2022-2026), финансирана у оквиру програма ЕУ Horizon 2020. Руководилац је TraFaDy Радне групе 5 - „Разговор кроз укључивање различитих дисциплина: методолошка питања у истраживању транснационалних породица и прикупљању података“.
• Managing Migration and its Effects in South-East Europe – SEEMIG/ Управљање миграцијама и последице миграција у Југоисточној Европи - транснационалне активности ка стратегијама заснованим на документацији, Европска uнија у оквиру Транснационалног програма сарадње за ЈИ Европу (2012-2014), руководилац тематског рада тима ИДН на пројекту и заменик пројектног менаџера тима ИДН.
• Improving Institutional Capacities and Fostering Cooperation to Tackle the Impacts of Transnational Youth Migration – YOUMIG/ Унапређење институционалних капацитета и поспешивање сарадње у циљу суочавања и поступања у складу са утицајима транснационалнх миграција младих“, Европска унија у оквиру Дунавског транснационалног програма Interreg (2017-2019), руководилац тематског рада тима ИДН на пројекту и заменик пројектног менаџера тима ИДН. Руководила је делом пакета, чији је циљ био да се дефинишy стратегија и акциони планови за унапређење мера управљања миграцијама на више управних нивоа - од локалног до транснационалног, у седам земаља партнера укључених у пројекат YOUMIG.
• Тransnational networks, transnational entrepreneurship аnd role of the state / Транснационалне мреже, транснационално предузетништво и улога државе, (2012-2013) у оквиру Регионалног програма подршке истраживањима у области друштвених истраживања на Западном Балкану (РРПП), који води Универзитет у Фрибургу, уз финансијску подршку Швајцарске агенције за развој и сарадњу (СДЦ), руководилац тематског рада на пројекту и заменик менаџера пројекта.
https://idn.org.rs/%d1%98%d0%b5%d0%bb%d0%b5%d0%bd%d0%b0-%d0%bf%d1%80%d0%b5%d0%b4%d0%be%d1%98%d0%b5%d0%b2%d0%b8%d1%9b-%d0%b4%d0%b5%d1%81%d0%bf%d0%b8%d1%9b/
др Милица Весковић Анђелковић - доценткињаФилозофски факултет Универзитета у Београду
др Милица Весковић Анђелковић - доценткиња
Филозофски факултет Универзитета у Београду jpredojevic-despic@idn.org.rsМилица Весковић Анђелковић је доценткиња на одељењу за социологију, Филозофског факултета Универзитета у Београду (Милица Весковић Анђелковић, Филозофски факултет ), као и истраживач на Институту за социолошка истраживања (Институт за социолошка истраживања ). Ангажована је на више предмета основих, мастер и докторских студија. У фокусу њеног интересовања се налазе савремени популациони изазови, миграције, миграционе мреже, идентитет миграната, дијаспора, популационе политике, социјалне иновације. Милица је као предавач и истраживач укључена у међународни Еразмус+ пројекат 'GlocalEAST' „Развијање курикулума у области глобалних миграција, дијаспоре и граница у Источној и Централној Европи“. У оквиру овог пројекта, она је члан тима који ради на развијању модула „Геополитика миграција“. Милица је локални координатор међународног пројекта „Тренинг и едукација у области социјалних иновација“ који такође ради на развијању курикулума за међународни мастер програм. Милица је била и консултант и координатор емпиријског истраживања „Карактеристике и ставови високо квалификоване дијаспоре и повратника“ реализован од стране Министарства за демографију и популациону политику. Учествовала је и у реализацији других пројеката који се односе на миграције, а који су реализовани од стране државних институција, али и на иницијативу невладиног сектора. Чланица је Одбора за исељеништво Матице српске, Српског демографског друштва и Социолошког друштва Србије.
др Владан Видицки - доцентФилозофски факултет Универзитета у Новом Саду
Владан Видицки је доцент на департману за социологију Филозофског факултета у Новом Саду. Поље његовог научног интересовања је економска социологија миграција, а посебно се бави истраживањем процеса адаптације и интеграције имиграната на тржиште рада, имигрантским предузетништвом и сл. За рад на својој докторској тези, добио је стипендију ”Ernst Mach” и провео је четири месеца као гостујући истраживач на Институту за међународни развој Универзитета у Бечу. Од 2021. године је члан одбора мреже истраживача бр. 17 под називом "Рад, запослење и индустријски односи" при Европској социолошкој асоцијацији. Добитник је награде за најбољег младог истраживача у области друштвених наука у 2019. години, коју му је доделио Филозофски факултет у Новом Саду.
www.ff.uns.ac.rs