Recent Posts

Kraljice Natalije 45, Belgrade, Serbia ismigain@gmail.com

Изаберите ваш језик

О пројекту

Међународни студенти су најбрже растућа група међународних миграната. Високообразована радна снага са искуством међународног образовања важан је елемент друштвено-економског напретка. Динамична транснационална искуства међународних студената могу да утичу на проширивање њиховог друштвеног, културног и професионалног идентитета, али и формирање космополитског или флуидног идентитета. Отуда је испитивање утицаја миграционог искуства и новог друштвеног окружења на трансформацију идентитета међународних студената предмет проучавања IS-MIGaIN пројекта.

Циљ пројекта је продубљивање научног разумевања везе између идентитета и искуства међународне миграције студената у контексту земаља са релативно високом емиграцијом, као што је Србија.

Трендови интернационализације у високом образовању на европском нивоу указују да оно постаје просперитетна индустрија и основа друштвено-економског напретка за многе земље. У том смислу, и у контексту Србије је потребно је развијати политике које ће подстицати процесе друштвене кохезије у образовним институцијама и широј заједници. Међутим, релативно се мало зна о начинима на који међународни студенти доживљавају себе у односу на нове културне и друштвене групе, о друштвеној интеграцији међународних студената у образовне институције или ширу заједницу, о просторној контекстуализацији идентитета и друго. Резултати емпиријског истраживања IS-MIGaIN пројекта ће представљати основу за иницирање конструктивне интеракције између актера из различитих области (високо образовање и наука, јавне политике, невладин сектор) и различитих нивоа управљања, у намери да се кроз унапређење сарадње утиче на формулисање мера јавних политика које ће промовисати друштвену кохезију и утицати на развитак на макро и микро нивоу.

Носилац IS-MIGaIN пројекта – Институт друштвених наука, Београд, Србија

Институт друштвених наука, Београд, СрбијаИнститут друштвених наука  (ИДН) основан је 1957. године. Састоји од шест истраживачких центара и  запошљава 68 истраживача, од којих две трећине има највиша научна звања. ИДН развија интердисциплинарност у истраживању и, поред развоја методологије и теорије у друштвеним наукама, пуну пажњу посвећује емпиријским истраживањима и примени резултата у друштву и јавним политикама. Одлуком Владе Републике Србије 2022. године Институту је додељен статус института од Националног значаја за Републику Србијe, као првом институту у области друштвено-хуманистичких наука у оквиру наше научне заједнице.

Чланови тима

Чланови пројектног тима IS-MIGaIN се баве проучавањем различитих аспеката међународних миграција, како у међународном, тако и у контексту Србије. Спровели су бројна теоријска и емпиријска као и компаративна истраживања, међу којима су била и она усмерена на проучавање феномена привремених миграција. Међутим, недостатак литературе, и емпиријских истраживања која проучавају међународне миграције студената у контексту Србије и (ре)конструкцију идентитета били су полазиште за конципирање овог пројекта –  IS-MIGaIN.

Тим пројекта IS-MIGaIN чине стручни, искусни као и перспективни истраживачи. Пројектом руководи др Весна Лукић, научна саветница Института друштвених наука. Остале учеснице пројекта из Института друштвених наука су: Јелена Деспић, научна сарадница Центра за демографска истраживања и Нена Васојевић, научна сарадница Центра за социолошка и антрополошка истраживања. У пројекту учествују и сарадници са Филозофског факултета у Новом Саду – Одсек за социологију: Снежана Стојшин, ванредни професор и Владан Видицки, асистент.  Испред Филозофског факултета у Београду – Одсек за социологију у пројекту учествује доцент Милица Весковић Анђелковић, а члан тима из Института за архитектуру и урбанизам Србије је Јасна Петрић, научна саветница. Интердисциплинарност тима IS-MIGaIN огледа се у комплементарности и синергији знања и вештина чланова пројектног тима.

Контакт

Институт друштвених наука
Институт од националног значаја за Републику Србију
Краљице Наталије 45 (Народног фронта 45)
11000 Београд
Република Србија
Телефон: +381 (0) 11 3616 002, +381 (0) 11 3616 102
Website: https://idn.org.rs/

Финансијер

Истраживање се реализује уз подршку Фонда за науку Републике Србије (1434), у оквиру програма Идентитети.

http://fondzanauku.gov.rs/wp-content/uploads/2022/12/Program-Identities-Konacna-rang-list.pdf

Руководилац истраживања

Др Весна Лукић, научна саветница, Институт друштвених наука, Центар за демографска истраживања.
https://idn.org.rs/sr_lat/vesna-lukic-3/
Контакт:
Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели.